NİHAT AVŞAR

BAŞARI HİKAYELERİ NİHAT AVŞAR,

RÖPORTAJLAR/BAŞARI HİKAYELERİ

Nüfusu, ekonomik gelişmişliği ve süt üretimiyle de İç Anadolu Bölgesinde lider olan Ereğli, ülkemizin en önemli sektörlerinden biri olan tarımda gün geçtikçe öne çıkıyor.İklim şartlarındaki değişimler, ekonomik koşulların zorlaşması,hatta doğal afetler bile toprağın emekçilerini durdurmuyor. İşte Ereğlimizde tarımla uğraşan Deren Pazarlama sahibi Nihat Avşar’ da her geçen gün başarı grafiğini yükselten bir işe imza atmanın gururunu taşıyor.

Nihat Avşar Kimdir Üyelerimize Kısaca Kendinizden Bahseder Misiniz?

1979 yılında Ereğli’de doğdum. Doğma büyüme Ereğliliyim. İlk orta ve lise öğrenimi de Ereğli’de yaptım. Evliyim ve 2 çocuk babasıyım. Toprağı ve toprakla uğraşmayı seviyorum. Çocukluğumdan beri toprağın içindeyim başka bir işi hiç düşünmedim. Zaten çiftçilik ailem büyüklerim ve babamdan geliyor. Hep tarımla uğraştık. Zamanla bu işte kurumsallaşmak istedik ve şirketi kurduk. Bu sayede sektörde olan gelişmeleri, verilen devlet desteklerini ve alanımızda olup bitenleri daha yakından takip etme, onlara erişme imkânı elde ettik.

Deren Pazarlama kendi üretimi siyah havucu iç pazara satışa sunuyor. Ereğli’nin coğrafi işaret olarak tescillenen siyah havuç şalgam suyu yapımı ile son 5-6 yıldır ülkemizde ve Avrupa ülkelerinde gıda ve kozmetik sanayinde en verimli doğal gıda boyası olarak kullanılıyor. Siyah havuca rengini veren antosiyan maddesinin hücre yaşlanmasını önlemesi ve antioksidan etkisi de ilgiyi artırıyor. Bununla birlikte kimyasal boya maddelerinin yasaklandığı Avrupa ülkeleri doğal gıda boyalarına yöneliyor ve bu etken de siyah havuca olan talebi artırıyor. Ayrıca meyve sularında da konsantre olarak ta kullanılıyor. Üretimde topraktaki kireç ve potasyum dengesinin elverişli olması nedeniyle en kaliteli siyah havuç bölgemizde yetiştirilmekte. Deren Pazarlama da üretim alanı olan Ereğli’de siyah havuç yetiştiriciliğinde birinci sırada bulunuyor. Firmanın sahibi Nihat Avşar’ın hikayesi de başarıyı adım adım yakalamanın gerçekliğini ortaya koyuyor.

Siyah havuç üretimine 2005 yılında 200 dönümlük bir arazide başlayan firma, şimdilerde 1.000 dönümlük bir arazide üretim yapıyor. Yakaladığı başarının çok fazla çalışmaktan ve bunun yanında kollektif hareket ederek ortak çalıştığı kişilerle, işçilerle,yakınlarıyla ve ailesiyle paylaşmaktan geçtiğini söylüyor. Deren Pazarlama çok çalıştı ,paylaştı kazandı. Nihat Avşar işini ve toprağını büyütürken vizyonunu da geliştirdi. Çünkü her sektörde olduğu gibi tarım sektöründe de yenilikçi hareketlere ihtiyaç vardı.

Sizi Bu Sektörde Başarıya Götüren Şeyler Nelerdir?

Teknolojiyi ve yenilikleri çok yakından takip ediyorum. Başarımın en büyük sebeplerinden biri budur.

Sık sık yurtdışına gidiyorum. Avrupa’dan çok fazla makine ve ekipman getirdim. Bir de ürünle ilgili tohumlarımızı geliştirdik. Ürün veriminin artırılmasında birinci faktörün kaliteli tohumluk olduğunu çok iyi biliyorum. Bunun içinde çok çalışıp sürekli kendimizi yenileme gayretindeyim. Çok şükür bugün geldiğimiz nokta çok iyi. Önümüze koyduğumuz hedeflere ulaşmak için durmadan yeniliğe açık bir şekilde çalışmaya devam edeceğiz.

Gösterdiği emek ve sahip olduğu inançla işlerini her geçen gün büyüten ve geliştiren ailesiyle birlikte hareket eden örnek bir firma Deren Pazarlama. Diğer üreticilerden farkı ise siyah havuç üretiminde gelişen teknolojiyi, bilgiyi ve deneyimi en iyi şekilde kullanmanın bilincinde olması.. Borsamızca düzenlenen etkinlik ve oda/borsa kıyaslama ziyaretlerine de Yönetimizle birlikte katılarak farklı bölgelerdeki tarım ve üretim uygulama tekniklerini yerinde görme imkanı buldum. Buradaki gözlemlerim ve yapmış olduğum ikili görüşmelerde edindiğim bilgiler kendi sektörümde yeni fikirler geliştirmeme yardımcı olmuştur.

Bulunduğunuz bölge ve ülkemiz tarımına daima yenilik sunmak için çalışan kuruluş olarak son olarak neler söylemek istersiniz.

Özellikle şunu belirtmek isterim ki Ereğli Ticaret Borsamız ve Yönetiminin hem tarımsal hemde hayvansal sektörde ilçemiz ve bölgemize katkı sağlayacak bir çok başarılı çalışmalara imza atacağını düşünüyorum. Bu noktada Ereğli Ticaret Borsası birlikte hareket etmekten mutluluk duyacağımı ifade edebilirim. Ayrıca yapmış olduğumuz bugün ki röportajdan dolayı da çok teşekkür ediyorum.

Son olarak üretim potansiyelimizi artırmak ve ilçemiz tarımına katkıda bulunmak için , üreticilerimizin daha bilinçli çevre şartlarına duyarlı, dünyadaki ve sektördeki yenilikleri takip eden bir anlayışla yetiştiricilik yapmalarını tavsiye ediyorum.

Bu içerik toplam 256 kişi tarafından okunmuş.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), üye firmaların oda ve borsalara haziran ayı sonuna kadar ödemesi gereken aidatları ekim ayına erteledi.​
TOBB’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Birlik, firmaların mağduriyetlerinin önüne geçmek amacıyla bazı kararlar aldı.

Bu kapsamda, üye firmaların oda ve borsalara haziran ayı sonuna kadar ödeyeceği yıllık üyelik ve munzam aidat hiçbir gecikme zammı ve faizi olmaksızın ekim ayına ertelendi.

TR / ENG
WhatsApp Şikeyet-Öneri-0 533 079 22 42