Ereğli Ticaret Borsası - Hoşgeldiniz

Telefon Numaramız : 0332 734 71 41-42-43

Mustafa MAÇ

MUSTAFA MAÇ, iş hayatında 50 yılı geride bırakmış, Ereğli’nin yetiştirdiği Ereğli tutkunu iş dünyasının Ereğli için önemli iş adamlarından birisi. Sanayicilikte başarısını kanıtlamış, bütün bu başarılarını çok sevdiği memleketi Ereğli ye adamış yarattığı farklılıklarla Ereğli’ye ilkleri yaşatmış Mustafa Maç’ın hiç kuşkusuz kariyer hayatında pek çok farklı başarıları mevcut. Mustafa Maç, iş hayatındaki ilerleyişini ve başarılarını, anılarını kendisini bugüne taşıyan çalışmalarını ve hayata geçirmek istediği projelerini anlattı.

Biz aslında bir aile şirketiyiz. Benim 1 kızım, 1 oğlum var. Oğlum şirketleri yönetiyor, kızım ise muhasebeye bakıyor. Her işte olduğu gibi doğru yönetim felsefesini benimsemek çok önemli. Bizim başarımızın arkasında da bu olduğunu düşünüyorum. Çocuklarımı ve kendimi her zaman çok yönlü olarak yetiştirmeye çalıştım. Geleceği de düşünerek ve çalışmayı yeni fikirler yaratmayı seven bir iş adamı olarak bir çok sektörle ilgili yatırımlar yaptık.

Mustafa Maç kimdir deyince 1941 Ereğli doğumlu, İlk Okulu Ereğli de bitirdim. Orta ve lise öğrenimime TED Ankara kolejinde devam ettim. ODTÜ Makine Mühendisliği mezunuyum ve yurt dışında İsveç’te yüksek lisans yaptım.

Çalışmayı ve üretmeyi çok sevdiğim için iş hayatına erken yaşlarda atıldım. Hiç durmadım diyebilirim. Yurtdışı firmaları ile (İngiliz, Alman, Amerikan) iş ortaklıkları yaptım. 12 yıl inşaat taahhüt işleri ve asfalt yol yapım işleriyle uğraştım.

Sanayi sektörüne ilk girişim Kayseri de oldu. Kayseri de halen devam eden çelik boru ve kutu profil fabrikasını kurduk ve kurucu ortaklarından biriyim. Sonrasında yatırımlarını Ankara’da sürdürdüm. Gölbaşında Et,Balık,Tavuk, Meyve,Sebze işleme, paketleme ve pazarlama tesislerini kurduk, yine Gölbaşında Akaryakıt İstasyonu ve Maç Soğuk Hava depoları tesislerini kurduk ve halen işletmeciliğini yapmaktayım. İş hayatına atıldığım günden bu yana stratejik olarak farklı sektörlerde büyümeyi hedefledim. Zaman içerisinde tempoyu artırarak Ankara Polatlı’da 200.000 adet kapasiteli modern Etlik piliç (broiler) yetiştiriciliğinin yapıldığı işletme tesisini kurdum.

Ereğli’yi ne kadar sevdiğimi aslında bilenler bilir. Başka bir şehirde de hayatım var ama burayı görmeden yapamıyorum. Belki de gençlik yıllarımdan beri buradan kopamamamın sebebi budur.

Ereğli için çok büyük hayallerim var … Herşeyin ilki en güzeli burada olsun istiyorum projelerim de hep bu bakış açısıyla ortaya çıktı. En güzel örneklerden biri Maç Hotel’dir bence. Düşünsenize 52 yataklı kaloriferli döneminde Ereğli’nin ilk lüks oteli. İl olan Konya’da bir tane buna benzer bi otel var Ereğlide de bir tane var bu benim için büyük gururdur.

Yine Ereğli’de Ereğli Yeni Sanayi Sitesi ve Ereğli Ticaret Lisesini yaptık.

Ayrıca Ersu Meyve Suyu Fabrikasının projesi, makinelerinin seçimi ve imalatlarının takibi, inşaatı ve tüm işlerinde bulunarak işletme açıldıktan sonra bir süre müdürlüğünü yaptım.

Her zaman belirttiğim gibi yaratıcı olup ilkleri yapmayı seviyorum.

Bu sebeple Ereğli’nin ilk soğuk hava depoları(2.500 tonluk ),ilk yem fabrikası, ilk açık besi tesisleri(1500 büyükbaş kapasiteli), ilk silajlık mısır üretimi, ilk domates dilimleme-saklama-dondurma-işleme pazarlama tesisi ve yine ilk Frigo Treyler Nakliye Filosu işlerinde imzam vardır.

Bu arada önümüzdeki dönemlerde hayata geçirmeyi düşündüğüm yine Ereğli’de ilk ve örnek olacak, yeni bir projenin hazırlıklarını yapıyorum. Şimdilik ne olduğunu söylemeyeceğim çalışmalarına başlamış bulunmaktayım ve neticesini alınca hepinizle seve seve paylaşacağım keyifli bir proje olacak.

Her şeyden önce insan yaptığı iş sevecek ben yaptığım bütün işleri severek zevkle yaptım.

Benim her zaman fikirlerim ve hayallerim vardı. Birikimlerimi deneyimlerimi tecrübelerimi en iyi şekilde icra ederek memleketine her zaman faydalı bir adam olmaya çalıştım. Hayallerime nasıl ulaşacağımı projelerimi nasıl gerçekleştireceğimi sürekli planladım. Her zaman işlerimin peşinden gittim hiçbir zaman bana ne diyen bir insan olmadım. İnsanları mutlu etmek ve memnun etmek için ne yaparım diye düşündüm. Herkese de bunu öneririm. Nerede iyi bir iş çıkacağını hissedersem oraya yönlenirim bazen fırsatlar insanların karşısına rastlantı eseri çıkar bu rastlantıları değerlendirmek için gerçekten bilgi birikim ve tecrübeye ihtiyaç olacaktır.

Bir insanın başarısını sürdürebilmesi için kendini sürekli geliştirdiği, zaman ve çaba harcayarak zevkle yaptığı bir uğraşısı olmalı. Bir uğraşısı olmayınca insan kendini gösteremiyor farklılaşamıyor ve yenileyemiyor. benim her zaman bir aktivitem olmuştur, gençlik yıllarımda halk oyunları ile uğraştım. gittiğim yurtiçi ve yurtdışı seyahatlerimde ekipler yetiştirip Ege Zeybek ve Kars Kafkas oyunları öğrettim. Zeybek oynamayı da izlemeyi de çok seviyorum bir yerde bir düğünde insanlar çıkıp bir zeybek oynadıklarında zevkle seyrediyorum bize has bize özgü bir kültür ve okullarda zorunlu bir ders veya aktivite olmalı diye düşünüyorum.

Atıcılık ve avcılık sporuyla uğraşıyorum. Yoğun iş temposundan bu sayede biraz sıyrılıp dinlenme fırsatı yakalıyorum. 20 yıl Atıcılık Federasyonunun müsabık atıcısı olarak ödüller kazandım. Çocuklarıma da sevdirdim bu aktiviteyi Bu konudaki en büyük gururum da oğlum Atay’dır. Yıllardır Atıcılık da Türkiye birinciliğini kimseye kaptırmıyor tam 18 kere Türkiye şampiyonluğu var. Bende atıcılık ve binicilik klübleri üyesiyim. At biniyorum ve hatta bu konuda Ereğli için projelerim var daha önceden bir çok kere Belediye Başkanlarına Ereğli de bir Atlı Spor klübü açılması ile ilgili projelerimi sundum. Ata binmek insana iyi gelen bir aktivite at binmenin insana fiziksel faydalarının yanında at binmenin sağladığı meditasyonun insanları psikolojik açıdan rahatlandığını bir at binicisi olarak çok iyi biliyorum.

2000 yılında Ereğli’ye has atasözleri, meşhur lakaplar, unutulan eski semt isimleri, elma çeşitleri, yöresel yemekler ve ürünlerle ilgili bir kitapçık çıkardım.

Ülkesini ve Ereğli’yi çok seven Maç’ı çevresindekiler milliyetçi sosyal bir yapıya sahip titiz kuralcı ve zor bir adam olarak tanımlıyorlar. Aslında bu iş hayatım boyunca gelişen bir özelliğim iş hayatımda önüme çıkan zorlukları bu şekilde aştım. Kendime her zaman güvenmişimdir. Yine de iş yaptığım sektörlerdeki tüm faaliyetlerimde hata yapmaktan da hiç korkmadım. Her zaman cesur olduğumu söyleyebilirim. Ancak bu, hiçbir zaman cahil cesareti olmadı.

İş hayatında başarılı olmak çok da kolay bir iş değil. Aslında başarıya ulaşmak için gerekli kriterler sır da değil. Eğitim olmazsa olmazlardan biri bu yüzden eğitime çok önem veriyor ve elimden geldiğince desteklemeye çalışıyorum. Başarılı insanları her zaman takdir ve tebrik ederim. Bu nedenle 30 yıl önce başlatmış olduğum üniversite öğrencilerine karşılıksız burs fonuyla yıllarca eğitime destek verdim. Yüzlerce öğrencim oldu gerçekten başarılı ve düzgün insan olmaları benim tek kriterimdi.

Yurtdışında uzun yıllar kalmış olmamdan dolayı yabancı dil İngilizce biliyorum. Ancak yabancı dili sadece işlerimle ilgili gerektiği yerlerde kullanıyorum. Türkçemizin İngilizce dilinin etkisi altında kalmasından hoşlanmıyorum. Bir ülkenin dili yüzde yüz arı kalmalı başka kültürlerin dillerinin etkisi altında olmamalı.

Ereğli Ticaret Borsasına gelecek olursak şu anda borsanın disiplin kurulu başkanlığı görevini üsteleniyorum ve borsanın çok eski üyelerindenim sağ olsunlar şimdiki borsa yöneticileri bunu çok iyi anlamış olacak ki yıllar boyunca Ereğli için yapmış olduğum başarılı ve özverili çalışmaları takdir ve teşekkür edici vefa ödüllerini bu yıl bana özel bir törenle sundular.

Borsanın yapmış olduğu eğitim ve aktivitelerden de fayda sağladım. Katıldığım eğitimlerde edinmiş olduğum bilgiler iş hayatımda bana yol gösterici oldu.

Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Ünlü ve çalışma arkadaşlarının başarılı çalışmalarını yakından taktirle takip etmekteyim. Başarılı işlerin arkasında sağlam bir ekip vardır, yöneticinin başarısı mesai arkadaşlarının yansımasıdır asla tek başına olmaz.

Çalışmalarınızın hepsinden haberdarım örneğin Borsa üyelerinin aidat ve diğer gelirlerini bırakın artırmayı ciddi bir şekilde azalttığı halde gelirlerinde kayda değer bir artış olduğunu gözlemlemekteyim. Eğitime ve yardıma muhtaç ailelere karşılık beklemeden verdikleri desteklerden haberdar olmayan yoktur herhalde. Borsada işlem gören ürünlerle ilgili alım, satım fiyat endekslerini günlük olarak duyurup vatandaşların doğru bilgilendirilmesi adına hem üyelere hem de Ereğlili hemşerilerimize büyük bir hizmet vermektedir. Her yıl fuarlar ve geziler düzenleyerek üyelerine sosyal yönden de hizmet veren bir borsa görüyorum. Buradan Sayın Başkan Zekeriya Ünlü ve çalışma arkadaşlarına başarılarının devamını diliyorum.

Bu içerik toplam 1.391 kişi tarafından okunmuş.
TR / ENG
WhatsApp Şikeyet-Öneri-0 533 079 22 42